Automotive oczami firm z branży IT. Czyli jak razem „Polonizujemy IZERĘ”.

Piotr Sowa, Manager IT / CEO, infoSoftware Polska
Piotr Sowa, Manager IT / CEO, infoSoftware Polska

Aktualne trendy i estymacje naukowców sugerują, że w niedalekiej przyszłości – może za jakieś 5 lat – po drogach będą jeździć przede wszystkim samochody elektryczne. Czy firmy IT, takie jak InfoSoftware Polska mają swój udział w zmianach, które zachodzą na rynku motoryzacyjnym?

Automotive to branża która według analiz rynku może w niedalekiej przyszłości mocno namieszać na rynku motoryzacyjnym. Co może spowodować że dominującą grupą wśród pojazdów na drogach będą pojazdy z napędem elektrycznym. Jak najbardziej zgadzam się z tym i duży w tym udział mają firmy z sektora IT! Rynek motoryzacyjny przeżywa czas bardzo głębokich zmian. Dotychczasowi liderzy inwestują w całkowicie nowe linie produktowe lub budują osobne marki dla samochodów elektrycznych. Powstają też nowi gracze, zarówno mniejsze firmy jak i globalni giganci.

Jest to doskonały czas na zmiany ustalonych schematów. Doskonałym tego przykładem jest chociażby konferencja Auto Export 2020 zorganizowana przez brytyjski DIT we współpracy z North East Automotive Alliance. Motywem przewodnim tego wydarzenia było twierdzenie, że rewolucja elektryczna tworzy możliwości dla start-upów oraz innowacji do wybicia się i wejścia na stałe do tworzących się na nowo łańcuchów dostaw.

Firmy IT mają w tym swoje miejsce. Powstaje zapotrzebowanie na nowe oprogramowanie pokładowe dla samochodów elektrycznych, powstają również nowe fabryki. Wszystko to generuje zapotrzebowanie na specjalistyczne oprogramowanie.

Automotive oczami firm z branży IT. Czyli jak razem "Polonizujemy IZERĘ".
Automotive oczami firm z branży IT. Czyli jak razem „Polonizujemy IZERĘ”.

Sugeruje Pan, że przez sam fakt powstawania nowych firm w branży automotive wzrasta poziom technologiczny?

Sektor automotive jest jednym z motorów napędowych dla innowacji. Branża motoryzacyjna inwestuje istotne siły i środki w badania i rozwój. Przewaga technologiczna nad konkurencją jest tutaj istotna, każda licząca się firma na rynku wypracowuje coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Nikt już nie jest zainteresowany Polonezami – za wyjątkiem kolekcjonerów samochodów zabytkowych.

Dlatego nowi gracze na rynku wymuszają przyspieszenie wprowadzania innowacji w całym rynku. Mówię tu nie tylko o tym co znajduje się w samym samochodzie ale również o metodach produkcji, unowocześnianiu linii produkcyjnych, systemach traceability, przenoszenie procesów projektowych do środowiska chmury oraz systemach szybkiego prototypowania.

Przyszłość może przynieść nam takie nowości jak systemy zdalnego diagnozowania ewentualnych usterek. Sam sposób działania samochodu elektrycznego, że nigdy nie jest tak naprawdę wyłączony wymusza wyposażenie samochodu w bardziej rozbudowane systemy IT. Przykładowo, znajdująca się w EV bateria nie może się zbyt mocno nagrzać ani wychłodzić, to oznacza, że nawet podczas długiego postoju samochodu, system pokładowy cały czas pracuje, dokonuje pomiarów i odpowiednio reaguje.

Outsourcing IT dla krajowych i zagranicznych podmiotów.
Outsourcing IT dla krajowych i zagranicznych podmiotów.

InfoSoftware Polska będzie producentem takich systemów?

Tak. Będziemy inwestować w rozwój naszych kompetencji w tym zakresie. Podczas spotkania PGM, przedstawicieli EMP oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz wstępnie zidentyfikowaliśmy najbardziej obiecujące obszary i kierunki działań. Chcemy kontynuować dialog, nawiązać ścisłą współpracę z tymi jednostkami i budować w Polsce kompetencje technologiczne. Chcemy również tworzyć rozwiązania IT dla branży motoryzacyjnej, które mogą znaleźć się na pokładzie samochodu jak i działać w fabrykach.